W wielu grupach pojawiają się pytania o zakupy w Japonii, zwłaszcza z uwzględnieniem sprzętu fotograficznego. Postanowiłem więc napisać mały artykulik na ten temat, do którego mógłbym w razie potrzeby odsyłać.
Nawet krótka podróż do Japonii jest okazją do zrobienia zakupów. Bywają tam rzeczy, których w Polsce nie kupimy poza specjalistycznymi i drogimi sklepami wysyłkowymi, czasem zamawiając towar bezpośrednio z Japonii, jak np. książki po japońsku albo japońskie wersje gier komputerowych. Niektóre z rzeczy dostępnych w Polce, w Japonii kupimy taniej, np. elektronikę (uwzględniając polski VAT).
Zanim zamieszkałem w Japonii, podczas swoich podróży kupiłem kilka aparatów, obiektywów i komputerów.
W tym krótkim tekście chcę podpowiedzieć kilka sposobów zakupów, które krótkoterminowym turystom mogły nawet nie przyjść do głowy.
Czy się opłaca?
Opłacalność zakupów zależy od bardzo wielu zmiennych czynników. Przede wszystkim ceny towaru w Japonii i w Polsce, kursu jena, a także od tego, czy jesteśmy w stanie zorganizować sobie odbiór paczki.
Nawet w przypadku sprzętu fotograficznego niektóre zakupy się opłacają, a inne nie. Np. według mojego doświadczenia aparaty fotograficzne bywały w Japonii znacznie tańsze, natomiast lampy błyskowe droższe.
Niestety, nie ma uniwersalnej reguły. Za każdym razem musimy po prostu wszystko policzyć.
Należy też pamiętać, że sprzęt fotograficzny kupiony w Japonii może mieć tylko japońskie menu, być pozbawiony globalnej gwarancji.
W szczególności:
aparaty Panasonic i Sony kilka łat temu posiadały bardzo drogie wersje eksportowe z europejskim menu i znacznie tańsze wersje lokalne, które posiadały tylko japońskie menu bez możliwości zmiany.
wszystkie zakupione przeze mnie aparaty Nikon i Fujifilm posiadały menu angielskie
Powyższe informacje mają znaczenie wyłącznie historyczne, należy po prostu sprawdzić przed zakupem pożądane przez nas modele.
Zakupy "tax free"
Co możemy kupić tax-free? Właściwie wszystko, co można z Japonii wywieźć.
Nie można kupić tax-free towarów, które ze swojej natury przeznaczone są do konsumpcji w Japonii.
Kupując aparat fotograficzny czy komputer możemy urządzenie rozpakować i używać podczas pobytu w Japonii. Kupując tax-free deklarujemy, że urządzenie zostanie zutylizowane poza granicami Japonii. Jeśli będziemy chcieli poddać je recyklingowi na terenie Japonii przed upływem 5 lat od zakupu, to zgodnie z prawem musimy zapłacić podatek japoński.
W przypadku towarów zużywalnych, takich jak perfumy, alkoholu, itp. sklepy oferują specjalne zaplombowane torby. Zgodnie z prawem nie powinniśmy ich otwierać przed opuszczeniem Japonii.
Nie można kupić tax-free towarów takich jak np. kartki telefoniczne, bilety na pociąg, bilety na koncerty, karty do japońskich serwisów internetowych, itp.
Nie można kupić tax-free w sklepach internetowych.
Zakupy tax-free można kupić tylko w sklepach, które oferują tę usługę i są odpowiednio oznaczone.
Sam zakup jest banalnie prosty. Pokazujemy sprzedawcy paszport, on wypełnia formularz, który podpisujemy, a następnie otrzymujemy zniżkę na kasie. W Japonii po prostu nie płacimy podatku zamiast go później odzyskiwać na lotnisku. Jest to bardzo wygodne.
Szukajmy tańszych alternatyw
W wielu japońskich sklepach turyści, przebywający w Japonii ze znaczkiem TEMPORARY VISITOR w paszporcie mogą bezpośrednio w sklepie ubiegać się o zmniejszenie ceny towaru o podatek konsumpcyjny, funkcjonujący trochę jak nasz VAT. W Japonii podatek ten wynosi 10%, warto więc o tym pamiętać.
Warto też jednak pamiętać, że nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Można znaleźć sklepy, które co prawda zwrotu podatku nie oferują, ale za to towar w nich jest znacznie tańszy. Przykładowo, kiedyś kupiony przeze mnie aparat fotograficzny w największym sklepie elektronicznym w Japonii kosztował 135000 JPY (czyli po odliczeniu podatku 124 400 JPY - wtedy podatek wynosił 8%), kilkaset metrów dalej można go było kupić za 106000 JPY , ale bez możliwości odliczenia podatku, w sklepie nie nastawionym na turystów.
Gołym okiem widać, co się bardziej opłacało. Jak znaleźć ten sklep kilkaset metrów dalej? Korzystając z przeglądarek cenowych, takich jak kakaku.com.
Zakupy online
Nie zawsze “sklep kilkaset metrów dalej” jest dobrym pomysłem. Czasem taki sklep nie akceptuje międzynarodowych kart kredytowych, albo też nie jest nam po drodze. Pozostają zakupy przez internet.
Wydaje się, że gdy ktoś przyjeżdża do Japonii na tydzień, to sprzedaż wysyłkowa jest poza jego zasięgiem. Jest to nieprawda. Japońskie sklepy i firmy przewozowe są tak solidne, że możemy zaplanować nasz zakup bardzo precyzyjnie. Zdarzało mi się robić zakupy podczas wyjazdów do Japonii trwających znacznie krócej niż tydzień.
Tak naprawdę wystarczy jeden dzień - można tak zaplanować zakupy, by odebrać paczkę pierwszego dnia pobytu - gdy kupujemy np. sprzęt fotograficzny, chcemy przecież z niego korzystać jak najdłużej i jak najwcześniej.
Najwygodniejszym sklepem do takich zakupów jest Amazon (amazon.jp). Kupimy w nim towary najróżniejsze, a choć ceny nie zawsze są na rynku najniższe, to są konkurencyjne.
Amazon sprzedaje towary własne, i towary sklepów partnerskich. Zwróćmy na to uwagę, gdyż tylko w przypadku towarów bezpośrednio ze sklepu Amazona możemy oczekiwać zaplanowania przesyłki niemal co do godziny. Amazon w niektórych miastach oferuje dostawę tego samego dnia - zamawia się towar rano, odbiera około 9 wieczorem.
Usługa odbioru towaru tego samego dnia kosztuje 350 jenów za paczkę. Czasem warto te pieniądze zapłacić, by mieć pewność, że zamówienie dotrze do nas szybko. Możemy też za około $40 wykupić tzw. Amazon Prime - wtedy za taką przesyłkę nie zapłacimy nic. Warto rozważyć w przypadku, gdy wiemy, że będziemy podróżować do Japonii często i często zamawiać z tamtejszego Amazona.
Odbiór paczki
Zakupiony online towar możemy odebrać w różnych miejscach, mniej lub bardziej wygodnych.
u znajomych
w hotelu
w sklepie type konbini
Ze znajomymi trzeba sprawę uzgodnić, i nie zawsze chcemy komplikować nasze relacje odbieraniem paczki, zwłaszcza, że są lepsze i wygodniejsze metody, dzięki którym nie musimy zaciągać żadnych zobowiązań.
W większości hoteli bez problemu przyjmą paczkę dla nas. Warunki jakie muszą być spełnione, musimy mieć wcześniej w tym hotelu rezerwację. Termin dostawy paczki powinien wypaść w trakcie naszego pobytu, lub krótko przed.
Jeśli paczka może przyjść przed naszym przyjazdem, warto napisać do hotelu maila z wyjaśnieniem sytuacji. Zdarzyło mi się zamówić lampę błyskową z lotniska przesiadkowego, gdy zdałem sobie sprawę, że jej nie zabrałem, a będzie potrzebna już pierwszego dnia po przyjeździe. Nie muszę dodawać, że lampa na mnie w hotelu czekała.
Obecnie najwygodniejszą opcją jest odebranie paczki w sklepie Family Mart albo Lawson. Sklepy te są wszędzie, więc można wybrać dowolne miejsce w Japonii, w którym nam będzie wygodnie. Można to zrobić nawet wtedy, gdy podróżujemy bez żadnego planu, a odpoczywamy w kafejkach mangowych - wybieramy jeden ze sklepów na trasie naszej wędrówki. Amazon oferuje wygodną przeglądarkę współpracujących sklepów z mapą, na której wszystkie te sklepy są zaznaczone. Sklep możemy wybrać z mapy,
a wtedy wszelkie dane adresowe zostaną wprowadzone. Nie trzeba sklepu uprzedzać ani podejmować żadnych dodatkowych działań. Sklep może paczkę przetrzymać dla nas parę dni - nie musimy jej odebrać w ciągu 24h godzin.
Po odebraniu towaru przez sklep otrzymujemy maila, że towar już na nas czeka. W mailu tym znajdują się dwa numery, które są niezbędne do odebrania paczki - nie kasujmy tego maila. Obok tekstu na obrazkach wyjaśniam na obrazkach, w jaki sposób odebrać towar. Ostatnio maile zawierają kod QR, który wystarczy pokazać sprzedawcy w sklepie.
Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie towary mogą być odebrane w sklepie - w takiej sytuacji Amazon nie pozwoli nam na zakończenie zamówienia. Zwykle są to towary sprzedawane przez inne sklepy, a także towary wielkie gabarytowo oraz towary uznane za niebezpieczne.
Na lotnisku
Bywa, że nie chcemy zamówionego towaru nosić ze sobą podczas podróży. Na to też są sposoby.
Ostatnie zakupy możemy dokonać w strefie bezcłowej na lotnisku. Towary tam są jednak znacznie droższe, nie zostaną natomiast wliczone w limit bagażu. Wybór też jest bardzo ograniczony.
Na lotnisku też są sklepy Family Mart i Lawson - można więc zamówić towar z Amazon lub innego sklepu internetowego bezpośrednio na lotnisko. Sposób zamówienia i odbioru nie różni się niczym od opisanego powyżej.
Na zakończenie jeszcze jedno. Sklepy tradycyjne, takie jak BIC Camera oferują odbiór towaru na lotnisku. Kupując maszynę do gotowania ryżu możemy zapłacić w tradycyjnym sklepie, a towar odebrać na lotnisku.
Cło, podatki i inne opłaty
Zdumiony jestem, jak wielu ludzi nie ma absolutnie żadnego pojęcia jak działają podatki i opłaty celne, i wydaje im się, że zakup towaru w japońskim sklepie "tax-free" zwalnia z cła w Polsce. Wyjaśnijmy więc - proszę o wybaczenie, że muszę pisać tak elementarne sprawy.
JAPOŃSKIE PODATKI PŁACIMY W JAPONII. POLSKIE PODATKI i CŁA PŁACIMY W POLSCE.
Nikt w Japonii nie jest w stanie zwolnić nas z polskiego podatku (z jednym wyjątkiem, o czym dalej).
Zakup "tax-free" w Japonii oznacza po prostu, że nie płacimy japońskiego podatku konsumpcyjnego czyli odpowiednika naszego VAT. Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na obowiązek zapłaty podatku w Polsce.
Jeśli wartość kupiony towaru przekracza 430 EUR, przyjeżdżając do Polski zgodnie z prawem powinniścmy zapłacić od tego podatek VAT w wysokości 23%. Cło płacimy tylko za niektóre towary niezależńie od VAT. Za większość towarów, które zwykle kupujemy w Japonii, nie zapłacimy cła - na pewno nie za elektronikę i sprzęt fotograficzny.
Podatek płacimy od wartości towaru, razem z podatkiem japońskim. Jeśli odliczyliśmy podatek japoński w sklepie w Japonii, to wartość towaru, od której liczymy podatek VAT, jest równa wartości towaru przed odliczeniem podatku japońskiego.
Oznacza to, że zwolnienie z podatku japońskiego zmniejsza kwotę, jaką powinniśmy zapłacić w Polsce. Gdy wartość towaru z japońskim podatkiem przekracza 430 EUR, a bez podatku wpada poniżej tego progu, zwolnienie z podatku japońskiego może sprawić, że nie zapłacimy VAT w Polsce. To jest jedyny wyjątek, o którym wspomniałem wyżej.
Zakładając, że podróżujemy prywatnie, podatek płacimy na lotnisku w Polsce. Przy opuszczaniu strefy bagażowej podchodzimy do celnika i mówimy, że chcemy zapłacić podatek. Celnik wszystko wam wyjaśni, i zapłacicie podatek w kasie.
Podatki związane z importem na firmę to tak skomplikowane zagadnienie. Warto pamiętać, że przywożąc jeden komputer kupiony "na firmę" musicie wypełnić tyle papierów, jakbyście przywozili cały kontener. Jeśli to was nie odstrasza, powinniście porozmawiać o tym ze swoim księgowym.
Przydatne linki
- Amazon Japan (https://www.amazon.co.jp/)
- BIC Camera](https://www.biccamera.com/)
- Yodobashi Camera (https://www.yodobashi.com/)
- Kakaku (https://kakaku.com/)
Podsumowanie
W tekście poruszyłem zagadnienia, które wydawały mi się istotne. Jeśli brakuje jakichś informacji, proszę o komentarz, a postaram się uzupełnić tekst.
Proszę pamiętać, że ostatecznym miejscem do sprawdzenia obowiązujących i aktualncyh przepisów są oficjalne strony rządowe.
- Informacje o podatkach i cłach (https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/towary-przywozone-przez-podroznych-zwolnione-z-oplat/)
- Informacje dla podróżujących (https://www.gov.pl/web/japonia/informacje-dla-podrozujacych)